Jaskinia Małotowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia Małotowa
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Łazy, Dolina Będkowska

Długość

56 m

Głębokość

10 m

Wysokość otworów

ok. 384 m n.p.m.

Kod

J.Olk.I-07.27

Położenie na mapie gminy Jerzmanowice-Przeginia
Mapa konturowa gminy Jerzmanowice-Przeginia, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Małotowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Małotowa”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Małotowa”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Małotowa”
Ziemia50°10′58″N 19°45′10″E/50,182917 19,752778
Strona internetowa

Jaskinia Małotowa – jaskinia w prawych zboczach środkowej części Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej[1]. Znajduje się w lesie, około 35 m nad dnem doliny, a jej otwór w dolnym zakończeniu skalnej grzędy powyżej wywierzyska[2].

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Z owalnego otworu jaskini opada korytarz stopniowo przechodzący w studnię o głębokości 5 m. Z jej dna odchodzi krótki korytarz zakończony salką o wysokości do 4 m. Wychodzą z niej ciasne korytarze łączące się w niemożliwą już do przejścia rurę. Z przeciwnego końca dna studni opada następna 4-metrowej głębokości studnia o dnie zawalonym namuliskiem. Od jej dna wychodzi niedostępna szczelina o wysokości kilku metrów. W szczelinie tej jest silny przepływ powietrza. Do góry ze studzienki wychodzi jeszcze pochyły korytarz o szerokości do 1,5 m. Ma silnie spękany strop i kończy się salką o wysokość 1 m, szerokości 2 m i długości 2 m. Przechodzi ona w niedostępną, zamuloną szczelinę z silnym przewiewem powietrza[3].

Historia poznania[edytuj | edytuj kod]

Początkowa część jaskini prawdopodobnie była miejscowej ludności znana od dawna. W 1980 r. znalazł ją i opisał J. Małota, ale tylko do głębokości 4 m, dalsza część jaskini była bowiem całkowicie zasypana. W 1982 r. A. Górny i A. Ociepka przekopali przejście do sali, w późniejszych latach stopniowo odgruzowano całą jaskinię. Dno studni zawalał gruz wapienny zmieszany z humusem, kolejne 2 metry to wapienny gruz, humus, kości zwierzęce oraz pochodzące z neolitu resztki glinianej ceramiki (kultura pucharów lejkowatych). Opadającą do najniższego poziomu studnię wypełniał humus zmieszany z lessem i szczątkami drobnych kręgowców, a korytarz piaszczyste osady. W trakcie tych prac zabezpieczono studnię przed przypadkowym wpadnięciem do niej ludzi, a w 1995 sporządzono plan jaskini[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny. Ogrodzieniec: Związek Gmin Jurajskich, 2018. ISBN 978-83-947430-8-6.
  2. a b Jaskinie Wyżyny. Miesięcznik, nr 3, marzec-kwiecień 1995. Andrzej Górny „Jaskinia Mołotowa”. ISSN=1429-1363
  3. Jaskinia Małotowa. [dostęp 2018-10-05].